מערכת הנשימה

בעיות שונות במערכת הנשימה והטיפול בחדר מלח

אסתמה, או בשמה העברי – קצרת או גנחת הסמפונות, היא מחלה כרונית חסימתית התקפית המאופיינת בחסימת דרכי האוויר. בהתקפי אסתמה, אשר נגרמים לרוב בעקבות אלרגיה, מתרחשת היצרות של הסמפונות. במהלך התקף מופרש ריר צמיגי אשר חוסם את קנה הנשימה ויוצר קושי בהוצאת אוויר מהריאות.

ככל הנראה אסתמה הנה מחלה הטרוגנית – לעתים קרובות הגורמים להתפתחות אסתמה הם שילוב של גורמים גנטיים עם גורמים סביבתיים. בעבר סברו כי אסתמה היא מחלה פסיכוסומטית – אך לאחר שהתקבלה תגובה טובה אצל חולים שטופלו במרחיבי סמפונות, היה ברור כי מדובר בבעיה דלקתית בדרכי הנשימה, אשר גורמים נפשיים משפיעים עליה רק באופן חלקי ואינם הגורם לה. אסטמה, אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם, היא לרוב הפיכה. התסמונת יכולה להיות מאובחנת בכל גיל, כאשר גיל 3 הוא הגיל הנפוץ ביותר לאבחונה. בילדים, נפוצה המחלה בעיקר אצל בנים (פי 2 מבנות). אצל מבוגרים לעומת זאת, השכיחות היא שווה. אצל ילדים אסתמתיים, תסמיני המחלה עשויים להיעלם בגיל ההתבגרות, אך עלולים חזורל בבגרות. הסיכויים לכך גדלים ככל שהמחלה הייתה חמורה יותר בגיל הילדות.

התסמינים הקליניים הנפוצים של אסתמה כוללים את הבאים:
· קוצר נשימה
· נשימה כבדה
· שיעול כרוני
· ליחה וכיח מוגברים
· צפצופים בנשימה
· סיבולת לב-ריאה נמוכה

התקף אסתמה הוא למעשה ביטוי של התרחשות תהליכים דלקתיים בצינורות הנשימה שמתרחשים כאשר הגוף נחשף לחומרים שמעוררים אצלו רגישות. התקף אסתמה מאופיין בהתכווצות של השרירים שעוטפים את הסמפונות – היצרות הסמפונות, ובייצור ליחה וכיח מוגברים המקשים על הנשימה וגורמים לשיעול, לרעש של "צפצופים", ולעתים לתחושה של לחץ או כובד בחזה ולתסמינים נוספים. בביטוי קיצוני מאוד של המחלה, במקרים נדירים, עלולים תהליכים דלקתיים אלה לגרום לבצקת בריאות, לחנק ולמוות.

הגורמים השכיחים ביותר לאסתמה הם קרדית אבק הבית (אשר מצויה בסביבת מחייתו של האדם ובייחוד באזורים חמימים ולחים, שאופייניים מאוד לאקלים הישראלי), הפרשות בעלי חיים, עשן סיגריות, אוויר מזוהם, אבקני צמחים ומחלות של דרכי הנשימה, כאשר חומרת ביטוי הסימפטומים משתנה מאדם לאדם ואותה ניתן למדוד על פי עוצמת ההתקפים והתדירות שלהם.

כיום אין עדיין מרפא לאסתמה, אך החולים מסוגלים לנהל אורח חיים תקין לחלוטין כאשר הם מטופלים. טיפול באסתמה יעשה לרוב בשילוב של טיפול תרופתי , טיפול מניעתי וטיפול סביבתי. במקרים שאינם חמורים הבעיה עשויה להיפטר גם ללא טיפול כזה. במקרים חמורים התקף אסתמה עלול להיות קטלני מאחר והדלקת עשויה להביא לחסימה מלאה של דרכי הנשימה – ובכך למוות. אין להקל ראש באסתמה בכל מקרה, ובייחוד במקרים כאלו בהם נדרשת התערבות רפואית מיידית.
הטיפול באסתמה נחלק ל-3 חלקים:
1. זיהוי גורמי האלרגיה ונטרולם. כך ניתן להקטין את התדירות של ההתקפים.
2. טיפול על ידי מרחיבי סמפונות. לטיפול במרחיבי סמפונות אין השפעה מיטיבה על התהליך הדלקתי, הוא מסייע רק בהקלה על הסימפטומים.
3. תרופות שמדכאות את התהליך הדלקתי – כמו סטרואידים.

הרפואה המשלימה מציעה טיפולים תומכים לחולי אסתמה. קיימים טיפולים רפלקסולוגיים תומכים לחולי אסטמה. טיפול בחדר מלח  עשוי לסייע רבות לסובלים מאסתמה. המלח, בעל יכולת ספיחת הנוזלים והתכונות האנטי-בקטריאליות, מסייע בפינוי דרכי הנשימה וחיטוי מערכת הנשימה. הוא סופח וממס ליחה ופועל נגד זיהומים שונים בדרכי הנשימה. חולי אסתמה המטופלים בנוסף בטיפול תומך בחדר מלח מעידים על פי רוב על תחושת הקלה בנשימה שמאפשרת להם לתפקד טוב יותר במהלך היום-יום, ועל תחושה כללית טובה יותר.

קדחת השחת היא אלרגיה המופיעה בעיקר בתקופת האביב, ומכאן כינויה אלרגיית אביב. התופעה קשורה בעיקר ברגישות לאבק, לעובש ולאבקני צמחים בהם רווי האוויר בעונה זו, אשר נכנסים לגוף דרך אברי הנשימה והעיניים וגורמים לרגישות במיוחד באברי הנשימה העליונים. זוהי אחת האלרגיות הנפוצות בעולם כולו, המתבטאת בגרד באזור הפנים, בעיניים דומעות, בנזלת כרונית ובהתעטשות מרובה. התופעה גורמת לאי נוחות מרובה ומפריעה מאוד לתפקוד היומיומי.

בדומה לאלרגיות רבות אחרות, גם בקדחת האביב יודעת הרפואה הקונבנציונאלית לטפל בסימפטומים בלבד. יחד עם זאת, האמצעים בהם משתמשים הרופאים לא תמיד עוזרים, בעוד שהטיפול באנטי היסטמין גורם לירידה בתפקוד, לטשטוש ולאיסור על נהיגה. בנוסף לכך, התרופות שמוצעות לטיפול בגודש באף לרוב אינן מומלצות לשימוש באופן שוטף. יש לציין כי במקרים יותר קיצוניים ניתן לקבל טיפול בסטרואידים או זריקות נוגדות אלרגיה. ואולם, מרבית האוכלוסייה סובלת מהתופעה ברמה קלה עד בינונית שאינה מצדיקה טיפולים קיצוניים, ומכאן שההיצע של הרפואה הקונבנציונאלית מוגבל ומגביל. למעשה, במרבית המקרים אנשים אלו נדרשים לחיות עם הסבל ואי הנוחות לאורך שנים. מאידך, הרפואה האלטרנטיבית מציעה פתרון הולם לבעיית קדחת השחת, בעזרת טיפול בחדרי מלח.

חדר מלח הינו חדר דמוי מערה הנקי מכל אלרגנים, חיידקים ואבק, ומכוסה בכל קירותיו בשכבת מלח טבעית. מדובר בשכבה עשירה ביונים שליליים ובנתרן כלורי ברמה מבוקרת ומדויקת, המותאמת לצרכיו של כל מטופל. חשוב לדעת כי הטיפול בחדר מלח דורש מספר מפגשים אשר במהלכם המטופל פשוט מתרווח ונרגע, כך שמדובר בחוויה נעימה המתאימה לילדים ולמבוגרים כאחד. החדר נחשב לאמצעי אידיאלי עבור טיפול בבעיות שונות במערכת הנשימה, כולל טיפול יעיל בקדחת השחת, כשמלבד מקום מפלט מגורמים אלרגניים מסייע המלח הייחודי בספיחת ליחה ונוזלים ובפתיחת דרכי נשימה. כך תורם חדר המלח באופן משמעותי ובתקופה קצרה יחסית לתקינות הנשימה, להורדת כמות הנזלת ולשיפור איכות החיים של הסובלים מאלרגיית אביב. כל זאת, ללא שימוש בתרופות וחומרים העלולים לפגוע בתפקוד היומיומי. לשימור התוצאות מומלץ להשתמש במשאף מלח (לחיזוק המע' החיסון והריאות ודרכי הנשימה) ,בחדר שינה להניח ליד המיטה מנורת מלח טיפולית להשלמת הטיפול בבית.

בעיות שונות במערכת הנשימה מפריעות בתפקוד היום יומי השוטף ופוגמות באיכות החיים. בעיות נשימה עלולות להתפתח כתוצאה מגורמים שאינם תלויים באדם – כמו חסימה בדרכי האוויר בשל צניחת הלשון, או במקרים של מחלות המשבשות את קרישת הדם בהן עלולה כל פציעה, אפילו קטנה ביותר, של הלשון – לגרום לנפיחות שחוסמת את דרכי האוויר. בעיות נשימה מתפתחות גם כתוצאה מגורמים נשלטים, כשהעיקרי והחמור בהם הוא העישון. נזקים רבים נגרמים כתוצאה מעישון טבק. הריאות הן האיבר העיקרי הנפגע מהעישון. המחלות העיקריות הקשורות לעישון בן מחלות ריאה חסימתיות, אסתמה וסרטן.